| Global Score | |
| 26.4 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| Series 30 UI | Android 2.2 |
| 2012-04-11 | 2010-10-04 |
| 4.22 x 1.78 x 0.60 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 2.70 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| 1.4 inches | 3.8 inches |
| 96 x 68 pixels | 480 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| 84 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 648 hours standby time 11 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.24 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G has a general score of 44.4, which is much better than the Nokia 103's global score of 26.4. Although T-Mobile myTouch 4G is older and extremely heavier than the Nokia 103, it's design is still incredibly thinner. The T-Mobile myTouch 4G works with Android 2.2 OS, while Nokia 103 comes with Series 30 UI OS.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a way better processing power than Nokia 103, because it has a greater number of cores (and faster) and a GPU. T-Mobile myTouch 4G counts with a way better looking screen than Nokia 103, because it has a lot bigger screen, a way higher screen density and a way higher 800 x 480 resolution.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a superior memory capacity to store more apps and games than Nokia 103, because it has a slot for external memory cards that holds a maximum of 32 GB. T-Mobile myTouch 4G shoots greater pictures and videos than Nokia 103. T-Mobile myTouch 4G features a way better battery life than Nokia 103, because it has a 1400mAh battery size against 800mAh.
The T-Mobile myTouch 4G and the Nokia 103 cost the same, making it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.