| Global Score | |
| 23.8 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| 2007-05-03 | 2014-09-03 |
| 4.00 x 1.73 x 0.68 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 2.71 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 329.00 | $ 340.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 96 x 68 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 390 hours standby time 7 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.08 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 4 is a lot better than Nokia 1200, having a general score of 81.6 against 23.8. Galaxy Note 4's body is newer and extremely thinner than Nokia 1200's, although it is also notably heavier. The Galaxy Note 4 has a way better looking screen than Nokia 1200, because it has a much better 2560 x 1440 resolution.
Galaxy Note 4 has a much bigger storage to install games and applications than Nokia 1200, because it has an external SD slot that admits a maximum of 128 GB. The Samsung Galaxy Note 4 features a very superior processing unit than Nokia 1200, because it has a higher number of cores (and faster) and an extra graphics processing unit.
The Galaxy Note 4 captures a lot better videos and photos than Nokia 1200. The Samsung Galaxy Note 4 has a superior battery life than Nokia 1200, because it has 3220mAh of battery capacity.
Samsung Galaxy Note 4 costs a bit more than the Nokia 1200, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.