| Global Score | |
| 23.8 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| 2007-05-03 | 2014-09-03 |
| 4.00 x 1.73 x 0.68 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 2.71 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 329.00 | $ 335.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 96 x 68 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 390 hours standby time 7 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.08 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note Edge has a score of 81.7, which is a lot better than the Nokia 1200's 23.8 general score. Samsung Galaxy Note Edge is a a lot newer and a lot thinner device than the Nokia 1200, although it is also much heavier. The Galaxy Note Edge features a much better looking display than Nokia 1200, because it has a way better 2560 x 1440 resolution.
The Samsung Galaxy Note Edge features a lot bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Nokia 1200, because it has an external SD slot that admits up to 128 GB. The Samsung Galaxy Note Edge has a much powerful CPU than Nokia 1200, because it has an extra graphics co-processor and 4 more cores.
Galaxy Note Edge shoots greater photographs and videos than Nokia 1200. Galaxy Note Edge has a way better battery lifetime than Nokia 1200, because it has 3000mAh of battery capacity.
Galaxy Note Edge costs a little more than the Nokia 1200, but it's still a convenient choice, because you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.