| Global Score | |
| 26.5 | 52.1 |
| Basic Information | |
| Nokia | LG |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.22 x 1.77 x 0.59 inches | 4.44 x 2.55 x 0.47 inches |
| 2.77 ounces | 4.41 ounces |
| Black, Blue, Gray and Red | Black and White |
| $ 75.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 128 x 160 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 73 pixels per inch | 152 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.8 | 6.9 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| -- | 3.00 MP |
| -- | 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.61 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 540 hours standby time 8.5 hours talk time | 652 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 2.24 | 3.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
LG Optimus L4 II Dual has an overall score of 52.1, which is way better than Nokia 1616's general score of 26.5. LG Optimus L4 II Dual is a extremely thinner but notably heavier phone than Nokia 1616. The LG Optimus L4 II Dual features a much better looking screen than Nokia 1616, because it has a way higher resolution of 480 x 320px and a lot greater pixel number per inch in the display.
LG Optimus L4 II Dual has a really superior performance than Nokia 1616, because it has an extra graphics co-processor and a higher number of cores (and also faster). The LG Optimus L4 II Dual features a lot better camera than Nokia 1616. The LG Optimus L4 II Dual counts with a lot bigger memory capacity for games and applications than Nokia 1616, because it has a slot for an external memory card that allows a maximum of 32 GB.
The LG Optimus L4 II Dual has a very superior battery performance than Nokia 1616, because it has a 113 percent more battery capacity.
The LG Optimus L4 II Dual costs exactly the same than the Nokia 1616, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.