| Global Score | |
| 23.2 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.26 x 1.96 x 0.88 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.49 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 96 x 65 pixels | 480 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 264 hours standby time 3.5 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.32 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G is way better than Nokia 2270, with a global score of 44.4 against 23.2. T-Mobile myTouch 4G is a notably thinner but heavier cellphone than the Nokia 2270. T-Mobile myTouch 4G has a much sharper screen than Nokia 2270, because it has a way better 800 x 480px resolution. T-Mobile myTouch 4G features a much faster processor than Nokia 2270, because it has a greater number of cores and an additional graphics processor.
T-Mobile myTouch 4G counts with a much bigger storage for applications and games than Nokia 2270, because it has an external memory slot that allows up to 32 GB. T-Mobile myTouch 4G features a superior battery lifetime than Nokia 2270, because it has a 65 percent greater battery size. T-Mobile myTouch 4G has a lot better camera than Nokia 2270.
The T-Mobile myTouch 4G costs the same than the Nokia 2270.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.