| Global Score | |
| 25.6 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | HTC |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 4.14 x 1.73 x 0.74 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 2.99 ounces | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 180.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 98 x 68 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | S-LCD 3 |
| 52 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.4 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 970mAh Li-Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 400 hours standby time 6 hours talk time | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 2.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
The HTC One M9 is a lot better than Nokia 2310, having a 77.7 score against 25.6. The HTC One M9 body is way heavier but notably thinner than the Nokia 2310. HTC One M9 counts with a lot better screen than Nokia 2310, because it has a way greater number of pixels per inch in the display and a way better 1920 x 1080px resolution.
HTC One M9 counts with a much better performance than Nokia 2310, because it has a 64-bit CPU, an additional GPU and a higher number of cores (and faster). HTC One M9 captures greater pictures and videos than Nokia 2310. HTC One M9 counts with a very superior memory capacity to store more apps and games than Nokia 2310, because it has a slot for an SD memory card that supports a maximum of 128 GB.
HTC One M9 has a superior battery duration than Nokia 2310, because it has 2840mAh of battery capacity.
Despite of being the best phone of the ones we are comparing, HTC One M9 is also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.