| Global Score | |
| 25.6 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Nokia | LG |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-01-05 |
| 4.14 x 1.73 x 0.74 inches | 5.87 x 2.96 x 0.37 inches |
| 2.99 ounces | 5.36 ounces |
| -- | Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 180.00 | $ 185.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 98 x 68 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | P-OLED |
| 52 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.4 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 8.58 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.1 | 6.2 |
| Battery Life | |
| 970mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 400 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 2.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The LG G Flex 2 has a general score of 75.2, which is much better than Nokia 2310's global score of 25.6. LG G Flex 2's construction is way thinner but notably heavier than Nokia 2310. The LG G Flex 2 counts with a way better display than Nokia 2310, because it has much more pixels per screen inch and a way better 1920 x 1080 pixels resolution.
LG G Flex 2 has a much powerful processing unit than Nokia 2310, because it has a greater number of cores, a 64-bits CPU and a graphics co-processor. The LG G Flex 2 has much more memory for applications, games, photos and videos than Nokia 2310, because it has a slot for external memory cards that allows up to 128 GB.
LG G Flex 2 shoots greater pictures and videos than Nokia 2310. The LG G Flex 2 counts with a very superior battery duration than Nokia 2310, because it has a 209 percent bigger battery size.
The LG G Flex 2 costs a bit more money than the Nokia 2310, but it's still a good choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.