| Global Score | |
| 25.6 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2014-06-23 |
| 4.14 x 1.73 x 0.74 inches | 5.16 x 2.55 x 0.36 inches |
| 2.99 ounces | 4.23 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and White |
| $ 180.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 98 x 68 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| STN | Super AMOLED |
| 52 pixels per inch | 326 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.4 | 8.4 |
| Performance | |
| -- | Exynos 3 Quad 3470 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 7.59 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 970mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 400 hours standby time 6 hours talk time | 10 hours talk time |
| 2.56 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Galaxy S5 mini has an overall score of 71.3, which is way better than the Nokia 2310's general score of 25.6. The Galaxy S5 mini is a much thinner but much heavier phone than Nokia 2310. The Galaxy S5 mini features a much better looking screen than Nokia 2310, because it has a lot higher 1280 x 720px resolution and a lot better pixel amount per inch in the display.
The Galaxy S5 mini counts with a very superior storage to install games and applications than Nokia 2310, because it has a slot for an external memory card that supports a maximum of 64 GB. The Samsung Galaxy S5 mini has a much powerful processing unit than Nokia 2310, because it has a larger number of cores (and faster) and an extra graphics co-processor.
The Samsung Galaxy S5 mini shoots a lot better photos and videos than Nokia 2310. Samsung Galaxy S5 mini counts with a really longer battery performance than Nokia 2310, because it has 2100mAh of battery capacity.
Samsung Galaxy S5 mini costs the same than the Nokia 2310.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.