| Global Score | |
| 23.6 | 81.1 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 4.24 x 1.84 x 0.79 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.33 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 325.00 | $ 320.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| CSTN | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 4,1 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 9.46 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 3 hours talk time | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 2.4 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 is a lot better than the Nokia 2600, getting an 81.1 score against 23.6. The Galaxy Note 3 is a incredibly heavier but noticeably thinner cellphone than the Nokia 2600. Samsung Galaxy Note 3 features a much more vibrant display than Nokia 2600, because it has a much higher 1920 x 1080 resolution.
The Galaxy Note 3 has a really superior performance than Nokia 2600, because it has an extra graphics processing unit and a higher number of cores. The Samsung Galaxy Note 3 has a very superior camera than Nokia 2600. The Samsung Galaxy Note 3 has a way bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Nokia 2600, because it has 64 GB internal storage capacity and an external SD slot that holds up to 64 GB.
Samsung Galaxy Note 3 has a superior battery lifetime than Nokia 2600, because it has a 3200mAh battery capacity instead of 900mAh.
Despite of being the best phone between the ones we are comparing, Samsung Galaxy Note 3 is also cheap compared to the other phone, making buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.