| Global Score | |
| 23.6 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.24 x 1.84 x 0.79 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 3.33 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 325.00 | $ 340.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| CSTN | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 4,1 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 3 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.4 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 4 has an overall score of 81.6, which is much better than Nokia 2600's 23.6 global score. Galaxy Note 4's construction is noticeably heavier but extremely thinner than the Nokia 2600. The Galaxy Note 4 features a much better display than Nokia 2600, because it has a lot better 2560 x 1440px resolution.
The Galaxy Note 4 features a way better performance than Nokia 2600, because it has an additional graphics co-processor and a greater number of cores. Galaxy Note 4 counts with a very superior storage capacity to store more games and applications than Nokia 2600, because it has an external memory slot that allows a maximum of 128 GB and 32 GB internal storage capacity.
The Galaxy Note 4 takes much better pictures and videos than Nokia 2600. The Samsung Galaxy Note 4 counts with a much better battery performance than Nokia 2600, because it has a 3220mAh battery size.
The Galaxy Note 4 costs a little more money than the Nokia 2600, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.