| Global Score | |
| 23.6 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.24 x 1.84 x 0.79 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.33 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 325.00 | $ 335.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| CSTN | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 4,1 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 3 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.4 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge has a score of 81.7, which is way better than Nokia 2600's overall score of 23.6. Galaxy Note Edge is a way thinner but heavier phone than the Nokia 2600. The Galaxy Note Edge counts with an incredibly better screen than Nokia 2600, because it has a way higher 2560 x 1440 pixels resolution.
The Galaxy Note Edge features a much better performing processing unit than Nokia 2600, because it has more cpu cores and a graphics processing unit. The Samsung Galaxy Note Edge features a superior memory for applications and games than Nokia 2600, because it has more internal storage and a slot for an SD memory card that admits up to 128 GB.
Galaxy Note Edge has a way better camera than Nokia 2600. Galaxy Note Edge features a much better battery life than Nokia 2600, because it has a 3000mAh battery capacity against 900mAh.
The Galaxy Note Edge is a bit more expensive than the Nokia 2600, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.