| Global Score | |
| 24.2 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| 2003-06-16 | 2010-10-04 |
| 4.01 x 1.68 x 0.60 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 2.99 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 128 x 128 pixels | 480 x 800 pixels |
| STN | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 410 hours standby time 6 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.32 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G is much better than Nokia 3100 / 3120, with a 44.4 score against 24.2. The T-Mobile myTouch 4G body is way newer and noticeably thinner, but incredibly heavier than Nokia 3100 / 3120. The T-Mobile myTouch 4G has a much more vibrant display than Nokia 3100 / 3120, because it has a lot higher resolution of 800 x 480px.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a much bigger memory capacity to store more apps and games than Nokia 3100 / 3120, because it has a SD memory slot that admits up to 32 GB. The T-Mobile myTouch 4G counts with a much powerful CPU than Nokia 3100 / 3120, because it has a graphics processing unit and more CPU cores.
The T-Mobile myTouch 4G captures much better photos and videos than Nokia 3100 / 3120. T-Mobile myTouch 4G features a really longer battery life than Nokia 3100 / 3120, because it has a 1400mAh battery capacity against 850mAh.
The T-Mobile myTouch 4G costs exactly the same than the Nokia 3100 / 3120.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.