| Global Score | |
| 26.6 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| 2003-09-12 | 2010-10-04 |
| 4.21 x 1.77 x 0.83 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.17 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 128 x 128 pixels | 480 x 800 pixels |
| STN | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.08 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 780mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 288 hours standby time 4 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.24 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G has an overall score of 44.4, which is way better than the Nokia 3200's global score of 26.6. The T-Mobile myTouch 4G is a extremely newer and incredibly thinner phone than Nokia 3200, but it is incredibly heavier. T-Mobile myTouch 4G counts with a much sharper display than Nokia 3200, because it has a much higher 800 x 480 pixels resolution.
T-Mobile myTouch 4G has a much better performing processor than Nokia 3200, because it has an extra GPU and a larger number of cores (and they are faster). T-Mobile myTouch 4G features a much bigger memory for applications and games than Nokia 3200, because it has a slot for an external memory card that admits up to 32 GB.
T-Mobile myTouch 4G features a much better battery performance than Nokia 3200, because it has a 79% more battery capacity. The T-Mobile myTouch 4G captures much clearer photos and videos than Nokia 3200, because it has a way better 5 mega pixels resolution back-facing camera.
The T-Mobile myTouch 4G and the Nokia 3200 cost exactly the same, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.