| Global Score | |
| 30.6 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.92 x 1.74 x 0.81 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.32 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 5.7 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 30,72 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.4 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 3.63 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1020mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.64 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 is way better than Nokia 3555, having a global score of 80.7 against 30.6. Galaxy Note 3 is a thinner but noticeably heavier phone than the Nokia 3555. Galaxy Note 3 features a way better performance than Nokia 3555, because it has a greater number of faster cores and an additional graphics processor.
Samsung Galaxy Note 3 counts with a way better screen than Nokia 3555, because it has a lot bigger display, a lot higher number of pixels per inch in the screen and a lot higher resolution of 1920 x 1080. The Galaxy Note 3 features a lot better camera than Nokia 3555, because it has a camera in the back with way more mega pixels.
Galaxy Note 3 features a superior storage capacity to install games and applications than Nokia 3555, because it has 64 GB internal storage capacity. The Samsung Galaxy Note 3 features a much better battery life than Nokia 3555, because it has a 214% bigger battery size.
Despite of being the best phone between the ones we are comparing, the Samsung Galaxy Note 3 is also cheap compared to the Nokia 3555, which makes this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.