| Global Score | |
| 30.6 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.92 x 1.74 x 0.81 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.32 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 5.6 inches |
| 128 x 160 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 30,72 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.4 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.4 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 1020mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.64 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note Edge is a lot better than the Nokia 3555, getting an 81.7 score against 30.6. The Samsung Galaxy Note Edge is a incredibly heavier but a lot thinner cellphone than the Nokia 3555. The Galaxy Note Edge has a much greater hardware performance than Nokia 3555, because it has more cpu cores and an extra GPU.
The Galaxy Note Edge features a much better display than Nokia 3555, because it has a way larger screen, a much higher resolution of 2560 x 1440px and way more pixels per inch in the display. The Samsung Galaxy Note Edge counts with a way bigger memory for apps and games than Nokia 3555, because it has more internal storage capacity.
Samsung Galaxy Note Edge takes a lot better pictures and videos than Nokia 3555, because it has a way more mega-pixels camera in the back. The Galaxy Note Edge counts with a much longer battery performance than Nokia 3555, because it has a 3000mAh battery capacity.
In addition to being the best phone between the ones we are comparing, Samsung Galaxy Note Edge is also cheaper than the Nokia 3555, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.