| Global Score | |
| 23.3 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| 2002-11-18 | 2010-10-04 |
| 4.68 x 1.96 x 0.92 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 4.10 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 96 x 65 pixels | 480 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 230 hours standby time 3.2 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.48 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G has an overall score of 44.4, which is much better than the Nokia 3585i's general score of 23.3. Although T-Mobile myTouch 4G is somewhat heavier than the Nokia 3585i, it's a lot thinner and also much newer. T-Mobile myTouch 4G counts with a really superior performance than Nokia 3585i, because it has a graphics co-processor and a larger number of faster cores.
T-Mobile myTouch 4G has an incredibly better display than Nokia 3585i, because it has a way better 800 x 480 resolution. T-Mobile myTouch 4G counts with a lot better camera than Nokia 3585i. The T-Mobile myTouch 4G has much more memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Nokia 3585i, because it has a SD extension slot that admits up to 32 GB.
The T-Mobile myTouch 4G has a really longer battery duration than Nokia 3585i, because it has a 47 percent larger battery size.
The T-Mobile myTouch 4G and the Nokia 3585i cost the same, making this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.