| Global Score | |
| 23.4 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.68 x 1.96 x 0.92 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 4.10 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 96 x 65 pixels | 480 x 800 pixels |
| LCD | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 168 hours standby time 2.8 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.56 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G is much better than the Nokia 3588i / 3586i, having a global score of 44.4 against 23.4. The T-Mobile myTouch 4G design is somewhat heavier but much thinner than the Nokia 3588i / 3586i. The T-Mobile myTouch 4G features a lot better screen than Nokia 3588i / 3586i, because it has a lot better 800 x 480 resolution.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a much better performance than Nokia 3588i / 3586i, because it has a graphics processing unit and a higher number of cores. T-Mobile myTouch 4G has a superior memory to store more apps and games than Nokia 3588i / 3586i, because it has a SD card slot that admits a maximum of 32 GB.
The T-Mobile myTouch 4G features a much better camera than Nokia 3588i / 3586i. The T-Mobile myTouch 4G features a much better battery lifetime than Nokia 3588i / 3586i, because it has 1400mAh of battery capacity.
T-Mobile myTouch 4G and the Nokia 3588i / 3586i cost exactly the same, making buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.