| Global Score | |
| 23.4 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.60 x 1.92 x 0.94 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.10 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 135.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 96 x 65 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 288 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 has a general score of 76.1, which is much better than Nokia 3589i's 23.4 score. The Samsung Galaxy S4 is a extremely thinner but somewhat heavier device than Nokia 3589i. Galaxy S4 counts with an extremely better CPU than Nokia 3589i, because it has a graphics processing unit and a higher number of cores (and faster).
The Samsung Galaxy S4 has a way better screen than Nokia 3589i, because it has a way better resolution of 1920 x 1080 pixels. Galaxy S4 has a very superior camera than Nokia 3589i. The Galaxy S4 counts with a much bigger storage to install applications and games than Nokia 3589i, because it has an external memory slot that admits a maximum of 64 GB.
The Galaxy S4 has a superior battery duration than Nokia 3589i, because it has 2600mAh of battery capacity.
The Galaxy S4 is not only the best phones between the ones we are comparing here, but it's also cheap compared to the other phone, making this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.