| Global Score | |
| 23.3 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Nokia | Kyocera |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 4.64 x 1.95 x 0.87 inches | 4.82 x 2.38 x 0.43 inches |
| 3.76 ounces | 4.51 ounces |
| -- | Black |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.3 inches |
| 96 x 65 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| LCD | -- |
| -- | 342 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.25 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 5.5 hours talk time | 236 hours standby time 13 hours talk time |
| 2.56 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Kyocera Hydro Elite is much better than the Nokia 3595, getting a 59.6 score against 23.3. Kyocera Hydro Elite's body is much thinner but somewhat heavier than the Nokia 3595. The Kyocera Hydro Elite counts with a lot better hardware performance than Nokia 3595, because it has a greater number of cores (and faster) and a graphics co-processor.
Kyocera Hydro Elite has an incredibly better screen than Nokia 3595, because it has a much better resolution of 1280 x 720. Kyocera Hydro Elite has a superior storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Nokia 3595, because it has a slot for SD memory cards that admits up to 32 GB.
The Kyocera Hydro Elite counts with a much longer battery life than Nokia 3595, because it has 2100mAh of battery capacity. Kyocera Hydro Elite features a way better camera than Nokia 3595.
Kyocera Hydro Elite costs the same than the Nokia 3595.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.