| Global Score | |
| 27.5 | 52.1 |
| Basic Information | |
| Nokia | LG |
| Symbian 6.0 | Android 4.1 |
| -- | 0000-00-00 |
| 5.10 x 2.24 x 1.00 inches | 4.44 x 2.55 x 0.47 inches |
| 4.60 ounces | 4.41 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 75.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 176 x 208 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFD | IPS LCD |
| -- | 152 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.9 | 6.9 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| 3,48 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| MMC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.1 | 3.82 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 3.00 MP |
| -- | 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution |
| 3.63 | 5.61 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 192 hours standby time 4 hours talk time | 652 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 2.32 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG Optimus L4 II Dual has a global score of 52.1, which is much better than the Nokia 3650's 27.5 overall score. The LG Optimus L4 II Dual has Android 4.1 operating system, while Nokia 3650 works with Symbian 6.0 operating system. The LG Optimus L4 II Dual body is a little bit lighter and way thinner than Nokia 3650.
The LG Optimus L4 II Dual counts with an incredibly better screen than Nokia 3650, because it has a much higher 480 x 320 resolution. LG Optimus L4 II Dual counts with a very superior memory to install games and applications than Nokia 3650, because it has 4 GB internal memory capacity. The LG Optimus L4 II Dual counts with an extremely better CPU than Nokia 3650, because it has an extra graphics co-processor and a larger number of faster cores.
The LG Optimus L4 II Dual features a very superior camera than Nokia 3650, because it has a camera in the back with much more mega pixels. The LG Optimus L4 II Dual features a much longer battery lifetime than Nokia 3650, because it has a 100% greater battery size.
LG Optimus L4 II Dual costs exactly the same than Nokia 3650, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.