| Global Score | |
| 29.9 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.63 x 1.90 x 0.81 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.67 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| STN | IPS LCD |
| 93 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.1 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 5,12 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 263 hours standby time 3.2 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.08 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is much better than the Nokia 5200, getting a general score of 76.4 against 29.9. The LG G3 is a heavier but extremely thinner phone than Nokia 5200. The LG G3 counts with a very superior CPU than Nokia 5200, because it has a larger number of faster cores and a graphics co-processor. LG G3 features a lot better looking screen than Nokia 5200, because it has a much better resolution of 2560 x 1440px and much more pixels per display inch.
The LG G3 counts with a superior storage capacity for games and applications than Nokia 5200, because it has 32 GB internal memory. The LG G3 features a really longer battery performance than Nokia 5200, because it has a 329 percent bigger battery capacity. The LG G3 has a greater camera than Nokia 5200, because it has a much higher (4K) video resolution and a back-facing camera with a way higher 13 megapixels resolution.
The LG G3 and the Nokia 5200 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.