| Global Score | |
| 32.5 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.63 x 1.89 x 0.81 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 3.75 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 269.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 222 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 7,17 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.51 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 760mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 216 hours standby time 3.2 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.16 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 4 has a global score of 81.6, which is much better than Nokia 5300 XpressMusic's 32.5 overall score. The Samsung Galaxy Note 4 design is heavier but notably thinner than the Nokia 5300 XpressMusic. The Galaxy Note 4 counts with an extremely better CPU than Nokia 5300 XpressMusic, because it has a larger number of cores and an extra GPU.
The Galaxy Note 4 features a way better screen than Nokia 5300 XpressMusic, because it has a lot better resolution of 2560 x 1440 and a lot greater pixel density. The Samsung Galaxy Note 4 has a much bigger storage for applications, games, photos and videos than Nokia 5300 XpressMusic, because it has 32 GB internal storage.
Galaxy Note 4 counts with a much better camera than Nokia 5300 XpressMusic, because it has a way better 16 megapixels resolution back-facing camera and a way better video quality. The Galaxy Note 4 counts with a much longer battery lifetime than Nokia 5300 XpressMusic, because it has a 3220mAh battery size.
The Galaxy Note 4 costs the same than Nokia 5300 XpressMusic, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.