| Global Score | |
| 27.3 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| 2003-03-11 | 2014-09-03 |
| 4.21 x 1.77 x 0.75 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 3.25 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 429.00 | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| LCD | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 4,1 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 3.08 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.08 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Galaxy Note 4 has a score of 81.6, which is way better than Nokia 6220's score of 27.3. The Galaxy Note 4 is a noticeably newer and thinner cellphone than Nokia 6220, although it is incredibly heavier. The Galaxy Note 4 features a very superior processor than Nokia 6220, because it has an extra graphics co-processor and 4 more CPU cores.
The Galaxy Note 4 has a way better display than Nokia 6220, because it has a lot better 2560 x 1440 resolution. Galaxy Note 4 takes way better photographs and videos than Nokia 6220, because it has a camera in the back with a much better resolution. Galaxy Note 4 features a way bigger memory for applications and games than Nokia 6220, because it has a SD extension slot that supports up to 128 GB and 32 GB more internal memory capacity.
Galaxy Note 4 counts with a much longer battery performance than Nokia 6220, because it has a 347% greater battery capacity.
Galaxy Note 4 costs a little more than the Nokia 6220, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.