| Global Score | |
| 23.2 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 5.08 x 1.81 x 0.93 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 4.40 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 96 x 65 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| -- | TFT |
| -- | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 348 hours standby time 4 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.4 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| Infra-red port | -- |
The Samsung C3590 is a lot better than the Nokia 6340i, with a 39.7 score against 23.2. Samsung C3590's construction is a lot thinner and way lighter than Nokia 6340i. Samsung C3590 features a better processing unit than Nokia 6340i, because it has a larger number of cores (and faster) and an additional GPU.
Samsung C3590 has a much sharper screen than Nokia 6340i, because it has a much higher 320 x 240px resolution. Samsung C3590 features a way better camera than Nokia 6340i. Samsung C3590 counts with a lot bigger storage for games and applications than Nokia 6340i, because it has a SD memory slot that admits a maximum of 32 GB.
The Nokia 6340i has a bit better battery duration than Samsung C3590, because it has a 13 percent more battery capacity.
The Samsung C3590 and the Nokia 6340i cost the same, which makes buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.