| Global Score | |
| 32.4 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Nokia | LG |
| Symbian 7.0 | Android 10 |
| -- | 2020-09-20 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 6.13 x 2.97 x 0.33 inches |
| 5.29 ounces | 6.00 ounces |
| -- | Blue, Red and Titan |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.2 inches |
| 208 x 320 pixels | 1520 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 191 pixels per inch | 271 pixels per inch |
| Resistive | No touch screen |
| 6.1 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 215 QM215 chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSDXC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.91 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG K22 has a global score of 66.3, which is much better than Nokia 6708's 32.4 overall score. LG K22 comes with Android 10 OS, and Nokia 6708 works with Symbian 7.0 OS. LG K22's construction is a lot thinner but heavier than the Nokia 6708. LG K22 features a more vivid display than Nokia 6708, because it has a way better 720 x 1520 resolution and a better amount of pixels per inch in the display.
The LG K22 counts with a much bigger memory capacity to install games and applications than Nokia 6708, because it has 32 GB internal memory capacity. The LG K22 counts with a very superior processing power than Nokia 6708, because it has 4 more processing cores. LG K22 counts with a much better battery lifetime than Nokia 6708.
The LG K22 shoots a lot better photos and videos than Nokia 6708, because it has a back-facing camera with a way better resolution.
LG K22 and the Nokia 6708 cost the same, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.