| Global Score | |
| 32.4 | 62.1 |
| Basic Information | |
| Nokia | Nokia |
| Symbian 7.0 | Android 10 |
| -- | 2020-10-19 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 5.93 x 2.82 x 0.36 inches |
| 5.29 ounces | 6.35 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 90.00 | $ 89.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 208 x 320 pixels | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 191 pixels per inch | 293 pixels per inch |
| Resistive | No touch screen |
| 6.1 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | MediaTek Helio A22 MT6761 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | PowerVR GE8300 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Nokia 2 V Tella has a score of 62.1, which is a lot better than the Nokia 6708's score of 32.4. The Nokia 2 V Tella counts with Android 10 operating system, while Nokia 6708 has Symbian 7.0 operating system. The Nokia 2 V Tella design is heavier but way thinner than the Nokia 6708. The Nokia 2 V Tella counts with a way better performance than Nokia 6708, because it has 4 more CPU cores.
The Nokia 2 V Tella has a sharper display than Nokia 6708, because it has a way higher resolution of 720 x 1440 pixels and a lot better count of pixels per inch of screen. The Nokia 2 V Tella has a much better storage for apps and games than Nokia 6708, because it has 15,98 GB more internal storage.
Nokia 2 V Tella features a really longer battery lifetime than Nokia 6708. The Nokia 2 V Tella shoots much clearer photographs and videos than Nokia 6708, because it has a back camera with much more mega pixels.
Nokia 2 V Tella not only is the best phones in our current comparison, but it's also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.