| Global Score | |
| 32.4 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Nokia | Nokia |
| Symbian 7.0 | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-06-10 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 6.01 x 2.83 x 0.37 inches |
| 5.29 ounces | 5.50 ounces |
| -- | Black |
| -- | Metal and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 208 x 320 pixels | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 191 pixels per inch | 293 pixels per inch |
| Resistive | No touch screen |
| 6.1 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 504 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2990mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Nokia 3.1 A has a score of 64.8, which is a lot better than the Nokia 6708's general score of 32.4. Nokia 3.1 A is a a little bit heavier but much thinner device than Nokia 6708. The Nokia 3.1 A has Android 9.0 Pie OS, while Nokia 6708 has Symbian 7.0 OS. The Nokia 3.1 A has an extremely better CPU than Nokia 6708, because it has a larger number of cores.
The Nokia 3.1 A has a much better looking display than Nokia 6708, because it has a much higher 720 x 1440 resolution and a much higher screen pixels density. Nokia 3.1 A features a much better storage capacity to install games and applications than Nokia 6708, because it has more internal storage.
Nokia 3.1 A counts with a much longer battery performance than Nokia 6708. The Nokia 3.1 A features a much better camera than Nokia 6708, because it has a way better resolution back-facing camera.
Nokia 3.1 A and the Nokia 6708 cost the same, which makes it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.