| Global Score | |
| 32.4 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| Symbian 7.0 | Android 4.3, 4.2.2, 4.2.1, 4.2, 4.1.2, 4.1.1, 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-04-16 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 5.33 x 2.67 x 0.37 inches |
| 5.29 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.7 inches |
| 208 x 320 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 191 pixels per inch | 312 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | TI OMAP4460 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | PowerVR SGX540 (384 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| SD external memory slot | No SD card slot |
| 0.3 | 5.8 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.80 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.7 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 1850mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | 7.5 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Nexus Sprint has an overall score of 66.2, which is much better than Nokia 6708's 32.4 global score. The Samsung Galaxy Nexus Sprint is a incredibly thinner phone than the Nokia 6708, but both of them have equal weights. The Samsung Galaxy Nexus Sprint comes with Android 4.3 OS, while Nokia 6708 comes with Symbian 7.0 OS.
The Samsung Galaxy Nexus Sprint has a lot better processing power than Nokia 6708, because it has an additional graphics co-processor and more cores. Galaxy Nexus Sprint features a way better looking screen than Nokia 6708, because it has a lot better 1280 x 720 resolution and much more pixels per inch of screen.
Samsung Galaxy Nexus Sprint counts with a way better camera than Nokia 6708, because it has a much better 5 MP resolution camera in the back. Galaxy Nexus Sprint features a much greater storage capacity for applications, games, photos and videos than Nokia 6708, because although it has no SD card slot, it also counts with 32 GB internal memory.
The Galaxy Nexus Sprint has a much longer battery performance than Nokia 6708.
The Samsung Galaxy Nexus Sprint and the Nokia 6708 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.