| Global Score | |
| 32.4 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| Symbian 7.0 | Android 4.2 |
| -- | 2014-03-15 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 5.24 x 2.60 x 0.38 inches |
| 5.29 ounces | 4.90 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 208 x 320 pixels | 540 x 960 pixels |
| TFT | TFT |
| 191 pixels per inch | 245 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 7.8 |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 8 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2100mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S3 Slim is much better than the Nokia 6708, with a overall score of 60.4 against 32.4. Samsung Galaxy S3 Slim's construction is a bit lighter and way thinner than the Nokia 6708. Samsung Galaxy S3 Slim comes with Android 4.2 OS, while Nokia 6708 comes with Symbian 7.0 OS. Galaxy S3 Slim has a way better hardware performance than Nokia 6708, because it has a higher number of cores.
Samsung Galaxy S3 Slim counts with a lot better display than Nokia 6708, because it has a greater amount of pixels per display inch and a lot better 960 x 540 resolution. Samsung Galaxy S3 Slim takes much clearer photographs and videos than Nokia 6708, because it has a back facing camera with a lot higher resolution.
The Galaxy S3 Slim features much more memory for apps and games than Nokia 6708, because it has 7,98 GB more internal storage capacity. Galaxy S3 Slim features a superior battery life than Nokia 6708.
The Samsung Galaxy S3 Slim and the Nokia 6708 cost exactly the same, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.