| Global Score | |
| 32.4 | 60.2 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| Symbian 7.0 | Android 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-09-13 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 4.80 x 2.50 x 0.50 inches |
| 5.29 ounces | 4.90 ounces |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 208 x 320 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | LCD |
| 191 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Lite MSM8960 chipset |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.3 | 3.82 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 4.51 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | 216 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Victory 4G LTE has a score of 60.2, which is way better than the Nokia 6708's 32.4 overall score. Samsung Galaxy Victory 4G LTE has Android 4.1 operating system, while Nokia 6708 comes with Symbian 7.0 operating system. Samsung Galaxy Victory 4G LTE's body is notably thinner and a bit lighter than the Nokia 6708.
Galaxy Victory 4G LTE features a much faster processor than Nokia 6708, because it has a greater number of faster cores. Samsung Galaxy Victory 4G LTE has a better looking display than Nokia 6708, because it has a way better resolution of 800 x 480 and a just a bit better pixel number in each inch of display.
Samsung Galaxy Victory 4G LTE features much more memory for applications, games, photos and videos than Nokia 6708, because it has more internal storage. The Samsung Galaxy Victory 4G LTE takes much clearer videos and photos than Nokia 6708, because it has a back camera with way more MP. The Galaxy Victory 4G LTE features a way better battery performance than Nokia 6708.
Samsung Galaxy Victory 4G LTE and the Nokia 6708 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.