| Global Score | |
| 32.4 | 34.8 |
| Basic Information | |
| Nokia | Sony |
| Symbian 7.0 | -- |
| -- | 2010-06-16 |
| 4.64 x 2.04 x 0.70 inches | 3.68 x 2.05 x 0.62 inches |
| 5.29 ounces | 2.86 ounces |
| -- | Black, Blue, Gray, Green, Orange, Pink, Purple, Red, White and Yellow |
| $ 90.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.6 inches |
| 208 x 320 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 191 pixels per inch | 154 pixels per inch |
| Resistive | Yes |
| 6.1 | 5.9 |
| processor | ARM946 (Single-Core 156 MHz) processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 5.49 |
| Storage | |
| 18,43 MB internal memory | 5,12 MB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 8 GB) external memory slot |
| 0.3 | 0.96 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 2.00 MP |
| 4.51 | 4.73 |
| GPRS and GSM | EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 0.3 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 970mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 275 hours standby time 6 hours talk time | 312 hours standby time 3.5 hours talk time |
| 1.36 | 2.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 2.0 |
| Infra-red port | -- |
| -- | FM Radio |
Sony Ericsson Yendo a is a little bit better than the Nokia 6708, with a 34.8 score against 32.4. Sony Ericsson Yendo a is a thinner and extremely lighter phone than Nokia 6708. The Nokia 6708 counts with a bit more powerful CPU than Sony Ericsson Yendo a, although it has less and slower CPU cores.
The Nokia 6708 has a little sharper screen than Sony Ericsson Yendo a, because although it has a little worse 320 x 208 resolution, it also counts with a just a bit more pixels per screen inch. Sony Ericsson Yendo a has a lot bigger memory for apps and games than Nokia 6708, although it has only 5,12 MB internal memory.
The Sony Ericsson Yendo a features a little bit better camera than Nokia 6708, because it has a much more mega pixels back camera. The Sony Ericsson Yendo a has a much longer battery lifetime than Nokia 6708.
In addition to being the best phone of the ones we are comparing, Sony Ericsson Yendo a is also a bargain compared to the other ones, making it a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.