| Global Score | |
| 26.9 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| 2003-10-27 | 2010-10-04 |
| 4.69 x 2.17 x 0.91 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.53 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 128 x 128 pixels | 480 x 800 pixels |
| STN | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 3,58 MB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.08 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 7 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.32 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G has a score of 44.4, which is way better than Nokia 6820 / 6820i's 26.9 global score. Although T-Mobile myTouch 4G is extremely heavier than Nokia 6820 / 6820i, it's extremely thinner and also noticeably newer. T-Mobile myTouch 4G features a much better performing processor than Nokia 6820 / 6820i, because it has an extra graphics processing unit and more CPU cores.
T-Mobile myTouch 4G counts with a much sharper display than Nokia 6820 / 6820i, because it has a much better resolution of 800 x 480. T-Mobile myTouch 4G has a much better camera than Nokia 6820 / 6820i, because it has a camera in the back with a much higher 5 MP resolution. The T-Mobile myTouch 4G has much more storage capacity for applications, games, photos and videos than Nokia 6820 / 6820i, because it has a slot for SD memory cards that admits a maximum of 32 GB.
T-Mobile myTouch 4G counts with a really longer battery duration than Nokia 6820 / 6820i, because it has a 65% greater battery capacity.
The T-Mobile myTouch 4G and the Nokia 6820 / 6820i cost exactly the same, making it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.