| Global Score | |
| 23.2 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.90 x 2.10 x 0.95 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 5.00 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 96 x 65 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| -- | TFT |
| -- | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Polymer Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 210 hours standby time 5 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.4 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| Infra-red port | -- |
The Samsung C3590 has a global score of 39.7, which is way better than the Nokia 7190's overall score of 23.2. The Samsung C3590 is a a lot thinner and much lighter phone than the Nokia 7190. Samsung C3590 counts with a better processing unit than Nokia 7190, because it has an extra graphics processor and a higher number of cores.
Samsung C3590 counts with a much more vibrant display than Nokia 7190, because it has a lot higher resolution of 320 x 240. Samsung C3590 counts with a much better storage capacity for applications and games than Nokia 7190, because it has a SD extension slot that supports up to 32 GB. The Samsung C3590 captures much better pictures and videos than Nokia 7190.
The Nokia 7190 has a little better battery duration than Samsung C3590, because it has a 900mAh battery capacity instead of 800mAh.
The Samsung C3590 and the Nokia 7190 cost exactly the same, which makes buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.