| Global Score | |
| 27.1 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.13 x 1.73 x 0.75 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.24 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 128 x 128 pixels | 480 x 800 pixels |
| LCD | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 3,58 MB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.08 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 720mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 5 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.08 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G has a general score of 44.4, which is way better than the Nokia 7250 / 7250i's general score of 27.1. T-Mobile myTouch 4G is a incredibly thinner but extremely heavier cellphone than Nokia 7250 / 7250i. T-Mobile myTouch 4G has a very superior processor than Nokia 7250 / 7250i, because it has more cores and an extra GPU.
The T-Mobile myTouch 4G has an incredibly better display than Nokia 7250 / 7250i, because it has a lot better resolution of 800 x 480. The T-Mobile myTouch 4G counts with a much better camera than Nokia 7250 / 7250i, because it has a much more MP back facing camera. The T-Mobile myTouch 4G features a lot bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Nokia 7250 / 7250i, because it has an external SD slot that allows up to 32 GB.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a much better battery life than Nokia 7250 / 7250i, because it has a 1400mAh battery size.
The T-Mobile myTouch 4G costs exactly the same than Nokia 7250 / 7250i.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.