| Global Score | |
| 28.3 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.53 x 1.26 x 0.75 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.96 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 135.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 104 x 208 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 51,2 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.4 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.08 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Samsung Galaxy S4 is way better than the Nokia 7280, having a global score of 76.1 against 28.3. The Samsung Galaxy S4 is a noticeably heavier but noticeably thinner cellphone than Nokia 7280. Samsung Galaxy S4 counts with a very superior CPU than Nokia 7280, because it has an extra graphics co-processor and more cores.
Samsung Galaxy S4 has a much more vibrant display than Nokia 7280, because it has a lot higher 1920 x 1080 resolution. Samsung Galaxy S4 features a lot bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Nokia 7280, because it has more internal storage and a slot for an SD memory card that holds a maximum of 64 GB.
Samsung Galaxy S4 takes way better photos and videos than Nokia 7280, because it has a back facing camera with a way higher resolution. The Galaxy S4 counts with a superior battery lifetime than Nokia 7280, because it has a 2600mAh battery capacity instead of 700mAh.
In addition to being the best phone in this comparison, Galaxy S4 is also a bit cheaper, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.