| Global Score | |
| 35 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 4.29 x 1.72 x 0.56 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 2.89 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 109.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 308 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 30,72 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.4 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 280 hours standby time 2.8 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.08 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S III has a score of 70.8, which is much better than Nokia 7500 Prism's 35 global score. The Samsung Galaxy S III is a noticeably heavier but much thinner cellphone than the Nokia 7500 Prism. Samsung Galaxy S III features a much better screen than Nokia 7500 Prism, because although it has a little bit lower pixels density, it also counts with a much higher 1280 x 720 resolution.
The Galaxy S III counts with a superior memory for apps and games than Nokia 7500 Prism, because it has 15,97 GB more internal memory capacity. Samsung Galaxy S III has a much better hardware performance than Nokia 7500 Prism, because it has a graphics processor and a greater number of cores. Samsung Galaxy S III counts with a really longer battery life than Nokia 7500 Prism, because it has 2100mAh of battery capacity against 700mAh.
Samsung Galaxy S III has a much better camera than Nokia 7500 Prism, because it has a way better video definition and a back facing camera with a way higher 8 mega pixels resolution.
Samsung Galaxy S III costs a little more money than the Nokia 7500 Prism, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.