| Global Score | |
| 30.7 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Nokia | HTC |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| 3.43 x 3.07 x 0.73 inches | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| 4.33 ounces | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 180.00 | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | S-LCD 3 |
| 89 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| 28,67 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 300 hours standby time 4 hours talk time | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 2.32 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 is much better than Nokia 7600, getting a global score of 77.7 against 30.7. The HTC One M9 is a way thinner but notably heavier phone than the Nokia 7600. The HTC One M9 features a much more vibrant display than Nokia 7600, because it has much more pixels per inch in the display and a way higher 1920 x 1080 resolution.
The HTC One M9 features a way better hardware performance than Nokia 7600, because it has a greater number of cores, an additional graphics processing unit and a 64-bit CPU. The HTC One M9 features a much greater memory capacity to install applications and games than Nokia 7600, because it has 32 GB internal memory capacity and a slot for SD memory cards that supports up to 128 GB.
The HTC One M9 features a greater camera than Nokia 7600, because it has a camera with lot more megapixels. HTC One M9 has a superior battery duration than Nokia 7600, because it has a 234 percent bigger battery capacity.
In addition to being the best phone between the ones we are comparing here, the HTC One M9 is also cheaper than the other phone, making this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.