| Global Score | |
| 30.7 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Nokia | LG |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-01-05 |
| 3.43 x 3.07 x 0.73 inches | 5.87 x 2.96 x 0.37 inches |
| 4.33 ounces | 5.36 ounces |
| -- | Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 180.00 | $ 185.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | P-OLED |
| 89 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.99 |
| Storage | |
| 28,67 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 3.63 | 8.58 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6.2 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 300 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 2.32 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The LG G Flex 2 has a score of 75.2, which is a lot better than Nokia 7600's 30.7 general score. LG G Flex 2 is a somewhat heavier but a lot thinner device than the Nokia 7600. The LG G Flex 2 features an incredibly better looking display than Nokia 7600, because it has a way better screen pixels density and a lot higher resolution of 1920 x 1080.
LG G Flex 2 counts with a much more powerful processing unit than Nokia 7600, because it has a graphics processor, a 64-bit processing unit and a larger number of cores. LG G Flex 2 has a greater camera than Nokia 7600, because it has a back camera with much more mega pixels. LG G Flex 2 features a much better storage capacity for apps and games than Nokia 7600, because it has a slot for external memory cards that supports up to 128 GB and 32 GB internal memory capacity.
LG G Flex 2 features a way better battery performance than Nokia 7600, because it has a 3000mAh battery size.
LG G Flex 2 costs a bit more than the Nokia 7600, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.