| Global Score | |
| 30.7 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.43 x 3.07 x 0.73 inches | 5.16 x 2.55 x 0.36 inches |
| 4.33 ounces | 4.23 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and White |
| $ 180.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 128 x 160 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 89 pixels per inch | 326 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5 | 8.4 |
| Performance | |
| -- | Exynos 3 Quad 3470 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 28,67 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 7.59 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 850mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 4 hours talk time | 10 hours talk time |
| 2.32 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 mini is way better than the Nokia 7600, getting a 71.3 score against 30.7. The Galaxy S5 mini is a extremely thinner and just a bit lighter cellphone than Nokia 7600. The Galaxy S5 mini features a really superior hardware performance than Nokia 7600, because it has a GPU and a larger number of cores (and also faster).
The Galaxy S5 mini counts with a lot better screen than Nokia 7600, because it has a way greater screen pixels density and a much better resolution of 1280 x 720 pixels. The Galaxy S5 mini has a lot better camera than Nokia 7600, because it has a back-facing camera with way more megapixels. Samsung Galaxy S5 mini features a much greater storage for applications, games, photos and videos than Nokia 7600, because it has 16 GB internal storage and a slot for external memory cards that supports up to 64 GB.
The Samsung Galaxy S5 mini features a very superior battery life than Nokia 7600, because it has a 2100mAh battery capacity against 850mAh.
Samsung Galaxy S5 mini and the Nokia 7600 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.