| Global Score | |
| 34.1 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Nokia | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 2.71 x 2.71 x 0.59 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.44 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 109.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 4.8 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.06 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 860mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 312 hours standby time 4.5 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.32 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III has a score of 70.8, which is way better than Nokia 7705 Twist's global score of 34.1. Galaxy S III is a much thinner but incredibly heavier device than the Nokia 7705 Twist. The Samsung Galaxy S III has a lot better screen than Nokia 7705 Twist, because it has a really larger display, a lot greater quantity of pixels per display inch and a lot better 1280 x 720 resolution.
The Galaxy S III features a much greater storage to install applications and games than Nokia 7705 Twist, because it has 16 GB internal memory capacity. Galaxy S III counts with a much powerful CPU than Nokia 7705 Twist, because it has an additional graphics processor and a higher number of cores.
The Galaxy S III counts with a lot better camera than Nokia 7705 Twist, because it has a camera with a much better resolution. Samsung Galaxy S III counts with a much better battery performance than Nokia 7705 Twist, because it has a 144% bigger battery capacity.
Galaxy S III costs a bit more money than Nokia 7705 Twist, but it's still a convenient choice, because you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.