| Global Score | |
| 36.7 | 40.3 |
| Basic Information | |
| Nokia | T-Mobile |
| -- | Android 2.3.6 |
| -- | 2012-05-02 |
| 4.29 x 1.79 x 0.57 inches | 4.65 x 2.40 x 0.46 inches |
| 5.29 ounces | 4.12 ounces |
| -- | Black |
| $ 1715.00 | $ 129.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 3.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 320 x 480 pixels |
| OLED | TFT |
| 200 pixels per inch | 165 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.6 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chipset |
| processor | Single-Core 600 MHz processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Adreno 200 (128 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.93 |
| Storage | |
| 4 GB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 2.5 | 1.32 |
| Camera | |
| 3.20 MP | 3.20 MP |
| 640 x 480 (15 fps) (VGA) video resolution | -- |
| 5.61 | 5.17 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE and GSM | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.4 | 4 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 3.3 hours talk time | 220 hours standby time 4.8 hours talk time |
| 2.56 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer | Accelerometer and Proximity Sensor |
The T-Mobile Prism has a global score of 40.3, which is just a bit better than Nokia 8800 Gold Arte's overall score of 36.7. T-Mobile Prism is a thinner and extremely lighter phone than the Nokia 8800 Gold Arte. The Nokia 8800 Gold Arte features a slightly better looking display than T-Mobile Prism, because although it has a way worse resolution of 320 x 240px and a lot smaller screen, it also counts with a little higher display pixel density.
T-Mobile Prism counts with a much better performing CPU than Nokia 8800 Gold Arte, because it has an extra GPU and a larger number of faster cores. Nokia 8800 Gold Arte has a much bigger storage capacity for applications and games than T-Mobile Prism, although it has no external SD slot. T-Mobile Prism has a way better battery performance than Nokia 8800 Gold Arte, because it has a 40 percent greater battery size.
The Nokia 8800 Gold Arte shoots a bit better pictures and videos than T-Mobile Prism. Both have the same resolution back facing camera.
Even being the best phone in our comparison, T-Mobile Prism is also very cheap compared to the other devices, which makes it a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.