| Global Score | |
| 72.8 | 76.4 |
| Basic Information | |
| OnePlus | LG |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5.5 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 427 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 10 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.40 aperture |
| 24.00mm focal length | -- |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 11.99 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 7.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is just a bit better than the OnePlus Open 2 (Rumored), having a 76.4 score against 72.8. Both of these phones use Android OS, but LG G3 has 5.0 version and OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15. The LG G3 features a way better looking screen than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a little bit lower resolution of 2560 x 1440 pixels and a much smaller screen, it also counts with a higher pixels number in each inch in the display.
LG G3 has a much greater processing power than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a lower number of cores and less RAM memory, it also counts with a graphics co-processor. The OnePlus Open 2 (Rumored) shoots much better pictures and videos than LG G3, and although they both have the same (4K) video resolution, the OnePlus Open 2 (Rumored) also has a much bigger sensor taking much higher quality photographs and videos, faster 60 frames per second video frame rate, a much higher 48 megapixels resolution back facing camera and a way bigger diafragm aperture.
OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a much bigger storage to store more apps and games than LG G3, because although it has no external memory slot, it also counts with 480 GB more internal storage. OnePlus Open 2 (Rumored) has a much longer battery performance than LG G3, because it has a 90 percent bigger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.