| Global Score | |
| 72.8 | 81.2 |
| Basic Information | |
| OnePlus | Samsung |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5.7 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 427 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 8.9 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 11.99 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 7.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 has a global score of 81.2, which is much better than OnePlus Open 2 (Rumored)'s general score of 72.8. Both of these devices use Android OS, but the Galaxy Note 3 has 5.0 version and OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15. The Galaxy Note 3 has a much more powerful processor than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has less CPU cores and lesser RAM, it also counts with an extra graphics processor.
Samsung Galaxy Note 3 has a brighter display than OnePlus Open 2 (Rumored), although it has a way smaller screen, a way worse resolution of 1920 x 1080px and a just a little worse display density. The OnePlus Open 2 (Rumored) has a much greater storage capacity for games and applications than Samsung Galaxy Note 3, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 512 GB internal storage.
The OnePlus Open 2 (Rumored) has a lot better camera than Samsung Galaxy Note 3, and although they both have the same 3840x2160 video quality, the OnePlus Open 2 (Rumored) also has a back-facing camera with lot more mega pixels, a way bigger camera aperture to take better captures and video in poorly lited situations, faster 60 frames per second video frame rate and a much bigger sensor which offers a lot better image and video quality.
OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a really longer battery duration than Galaxy Note 3, because it has a 78% greater battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.