| Global Score | |
| 72.8 | 81.6 |
| Basic Information | |
| OnePlus | Samsung |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5.7 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 427 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.5 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 11.99 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 20 hours talk time |
| 7.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 4 has an overall score of 81.6, which is better than OnePlus Open 2 (Rumored)'s global score of 72.8. Both devices in this comparison work with Android OS (Operating System), but Samsung Galaxy Note 4 has older 5.0 version while OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15. Galaxy Note 4 has a much better performing CPU than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit.
Samsung Galaxy Note 4 counts with a much better looking display than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a little bit worse resolution of 2560 x 1440 and a way smaller display, it also counts with a quite greater display pixels density. The OnePlus Open 2 (Rumored) features a superior camera than Galaxy Note 4, and although they both have the same video quality, the OnePlus Open 2 (Rumored) also has faster video frame rates, a lot bigger sensor taking lot higher quality pictures and videos, a lot bigger diafragm aperture and a lot more mega-pixels back-facing camera.
OnePlus Open 2 (Rumored) counts with much more memory for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Note 4, because although it has no SD card slot, it also counts with 480 GB more internal storage. OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a really longer battery performance than Galaxy Note 4, because it has a 5700mAh battery capacity against 3220mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.