| Global Score | |
| 72.8 | 79 |
| Basic Information | |
| OnePlus | Samsung |
| Android 15 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 427 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 17.6 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 11.99 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 7.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 has an overall score of 79, which is a little bit better than the OnePlus Open 2 (Rumored)'s general score of 72.8. Both of these phones use Android OS (Operating System), but the Galaxy S4 has the previous 4.4 version and OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15 version. The Galaxy S4 has a much better performing processing unit than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a lower amount of RAM and 4 lesser CPU cores (but faster), it also counts with an additional GPU.
Samsung Galaxy S4 counts with a brighter display than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a lot worse resolution of 1920 x 1080 pixels and a really smaller display, it also counts with a little better pixels count in each screen inch. The OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a lot better camera than Galaxy S4, because it has a way bigger back camera sensor taking more light and vivid colors, a lot larger aperture to capture better photography and videos in low-light environments, a camera with a much higher resolution and a lot higher video resolution.
OnePlus Open 2 (Rumored) has a superior memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy S4, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory capacity. OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a superior battery duration than Galaxy S4, because it has a 5700mAh battery capacity instead of 2600mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.