| Global Score | |
| 72.8 | 80.8 |
| Basic Information | |
| OnePlus | Samsung |
| Android 15 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5.1 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | Super AMOLED |
| 427 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | -- |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 11.99 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 7.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S5 is much better than the OnePlus Open 2 (Rumored), having an 80.8 score against 72.8. These phones have Android OS, but the Samsung Galaxy S5 has 4.4.2 version while OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15, so it provides you lots of additional features and increased performance.
The Galaxy S5 features a much greater hardware performance than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a lower number of cores and less RAM memory, it also counts with an extra graphics processor. Galaxy S5 features a much better looking display than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a lot lower 1920 x 1080 resolution and a way smaller screen, it also counts with more pixels per inch in the display.
The OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a superior memory capacity to install applications and games than Samsung Galaxy S5, because although it has no external memory card slot, it also counts with 512 GB internal memory capacity. OnePlus Open 2 (Rumored) captures much clearer photographs and videos than Samsung Galaxy S5, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video definition, the OnePlus Open 2 (Rumored) also has a much bigger aperture, a lot better 48 megapixels resolution back-facing camera, better 60 frames per second video frame rate and a much larger sensor shooting lot better quality pictures and videos.
OnePlus Open 2 (Rumored) has a much longer battery lifetime than Galaxy S5, because it has 5700mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.