| Global Score | |
| 72.8 | 77.3 |
| Basic Information | |
| OnePlus | Sony |
| Android 15 | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| -- | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5.2 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 427 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.6 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.00 aperture |
| 24.00mm focal length | 25.00mm focal length |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 11.99 | 10.34 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 3200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 7.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Sony Xperia Z3 has a global score of 77.3, which is a bit better than the OnePlus Open 2 (Rumored)'s global score of 72.8. Both phones in this review include Android OS (operating system), but Sony Xperia Z3 has 4.4.4 version and OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15, providing some extra features and performance tweaks.
The Xperia Z3 has a much sharper display than OnePlus Open 2 (Rumored), although it has a just a bit inferior amount of pixels per inch of display, a lot smaller screen and a lot lower resolution of 1920 x 1080px. The Xperia Z3 has a much better processing power than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has 4 lesser processing cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM, it also counts with a graphics co-processor.
OnePlus Open 2 (Rumored) features a very superior memory capacity for applications, games, photos and videos than Xperia Z3, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage capacity. OnePlus Open 2 (Rumored) takes much better pictures and videos than Sony Xperia Z3, and although they both have the same (4K) video quality, the OnePlus Open 2 (Rumored) also has a larger aperture, a back camera with a lot better resolution, faster 60 fps video frame rate and a bigger sensor taking better quality videos and photographs.
OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a much better battery life than Xperia Z3, because it has a 78 percent larger battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.