| Global Score | |
| 72.8 | 78.8 |
| Basic Information | |
| OnePlus | Sony |
| Android 15 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5.2 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 427 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.00 aperture |
| 24.00mm focal length | 25.00mm focal length |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 11.99 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 7.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z4v has a global score of 78.8, which is a bit better than the OnePlus Open 2 (Rumored)'s 72.8 global score. Both phones in this comparison work with Android OS (operating system), but the Xperia Z4v has an older 5.1 version while OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15. Sony Xperia Z4v has a much greater hardware performance than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a lower amount of RAM, and they both have a Octa-Core CPU, the Sony Xperia Z4v also counts with a graphics processing unit.
The Xperia Z4v features a lot better display than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has a much smaller display and a little bit lower 2560 x 1440 resolution, it also counts with a greater screen density. OnePlus Open 2 (Rumored) features a superior camera than Xperia Z4v, and although they both have the same 3840x2160 video definition, the OnePlus Open 2 (Rumored) also has higher 60 frames per second video frame rate, a back-facing camera with way more megapixels, a larger back camera sensor taking higher quality pictures and a bigger diafragm aperture to take better images and video in poorly lited situations.
OnePlus Open 2 (Rumored) features a much better storage to store more apps and games than Xperia Z4v, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 512 GB internal memory. The OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a superior battery duration than Xperia Z4v, because it has a 5700mAh battery size instead of 3000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.