| Global Score | |
| 72.8 | 77.6 |
| Basic Information | |
| OnePlus | Sony |
| Android 15 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| -- | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 7.8 inches | 5.2 inches |
| 2268 x 2440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 427 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.7 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8550 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.56 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 32.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/1.80 aperture |
| 24.00mm focal length | 24.00mm focal length |
| 0.5 inches (1/2") sensor | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 11.99 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5700mAh Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 7.36 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z5 is a little bit better than OnePlus Open 2 (Rumored), getting a score of 77.6 against 72.8. Both phones we compare here come with Android operating system, but the Xperia Z5 has the older 5.1 version and OnePlus Open 2 (Rumored) has Android 15. Xperia Z5 has an extremely better processor than OnePlus Open 2 (Rumored), because although it has less RAM memory, and they both have the same number of cores, the Xperia Z5 also counts with an additional graphics co-processor.
Xperia Z5 features a much better screen than OnePlus Open 2 (Rumored), although it has a really smaller screen, a bit inferior pixels count per inch of display and a much lower 1920 x 1080 resolution. OnePlus Open 2 (Rumored) counts with a much greater memory for applications, games, photos and videos than Sony Xperia Z5, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 480 GB more internal storage capacity.
The OnePlus Open 2 (Rumored) features a really longer battery lifetime than Xperia Z5, because it has a 5700mAh battery size against 2900mAh. OnePlus Open 2 (Rumored) has a better camera than Sony Xperia Z5, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video resolution, the OnePlus Open 2 (Rumored) also has a larger camera aperture to take better low-light captures and video, higher 60 fps video frame rate, a back-facing camera with a much better 48 megapixels resolution and a larger back camera sensor which provides a higher image and video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.