| Global Score | |
| 38.3 | 41.4 |
| Basic Information | |
| Palm | Plum |
| webOS | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.96 x 2.34 x 0.67 inches | -- |
| 4.76 ounces | -- |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 3.1 inches | 3.5 inches |
| 320 x 480 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| 186 pixels per inch | 165 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 256 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 524,29 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 2.42 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| 5.06 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.3 | 3.6 |
| Battery Life | |
| 1150mAh Li-Ion Battery | 1350mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 5 hours talk time | 200 hours standby time 5 hours talk time |
| 2.8 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Plum Trigger is a bit better than the Palm Pre GSM, having a overall score of 41.4 against 38.3. The Plum Trigger has Android 4.0 OS, and Palm Pre GSM has webOS OS. Plum Trigger is a way thinner and notably lighter phone than Palm Pre GSM. Palm Pre GSM counts with a bit sharper display than Plum Trigger, because although it has a quite smaller display, and they both have an equal resolution of 480 x 320 pixels, the Palm Pre GSM also counts with a bit greater pixel quantity in each display inch.
The Palm Pre GSM features much more memory capacity for applications, games, photos and videos than Plum Trigger, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 8 GB internal memory capacity. The Plum Trigger has a much more powerful processor than Palm Pre GSM, and although they both have the same number of cores, the Plum Trigger also has an additional graphics processor.
The Plum Trigger features better battery duration than Palm Pre GSM, because it has a 17 percent bigger battery size. The Plum Trigger counts with a much better camera than Palm Pre GSM. Both of them have a camera in the back with a 3 mega pixels.
Even being the best phone in our current comparison, Plum Trigger is also by far the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.